קורסי נגרות

הקדמה

קורס נגרות ביתית בא לתת לנשים וגברים הזדמנות ליצור וליהנות בשילוב עם הכנת מוצר – פרוייקט אישי שאותו הן יקחו איתן הביתה, הכל בהנחיה מסודרת ועקבית של נגר / מורה מקצועי.

 

העקרון המנחה הוא שהעבודה בסדנא / קורס הנגרות היא עם כלי עבודה ידניים וחשמליים (משורים, כרסמים, מכונות ליטוש, מברגות וכו'), שיד האדם הסביר משגת. הרעיון של עיקרון זה הוא לתת למשתתפות את הידע הוניסיון הנדרש ועל ידי כך את האפשרות להמשיך וליצור בזמנן הפרטי, במסגרת הפרטית שלהן, גם בעתיד. רכישת כלי העבודה הרלוונטיים אינה בלתי אפשרית ואחסנתם נוחה, כך שמי שתרצה בעתיד, בהחלט יכולה להגיע לזה. 

כל ביקור כזה מסתכם בכמה מאות שקלים. לא עדיף לעשות קורס פעם אחת, ולצאת עם ידע וכלים לכל החיים?

מהלך הקורס:

 

 • הקורס הוא קורס עבודה ללא שיעורים פרונטאליים.
 • העבודה בקורס היא בעץ אורן (Pine), בשילוב, בעת הצורך, בסנדביץ או אמ.די.אף.
 • במהלך הקורס בונים המשתתפים 2 פרוייקטים. הראשון קטן והשני לפי בחירה.

את הפרוייקט הראשון – מדף / קוביה – בונים בשיעור הראשון. מטרת הפרוייקט הקטן הוא ללמד טכניקות חיתוך, הדבקה, הרכבה, עיצוב וליטוש, כל זאת על מנת לאפשר הבנה טובה יותר לקראת בניית הפרוייקט האישי (מי שהשתתף בסדנת נגרות חד פעמית - זה השיעור הראשון).

הפרוייקט השני / העיקרי – האישי – בוחר כל אחד לעצמו. הרעיון הוא לבנות פריט ריהוט שימושי אותו יקח המשתתף הביתה בתום הקורס. המשתתפים מקבלים הנחיות לתכנון כללי ויחד עם המורה מתכננים את התכנון המדוייק (ממש יושבים לפגישה מסודרת ומתכננים כל פרט) . 

 

 • הקווים המנחים לפרוייקט האישי הם שניים:

א. פרוייקט לא גדול מדי (שניתן לסיים אותו במהלך הקורס). כדי להמחיש את הגודל הרצוי נגדיר שהוא בר הובלה בתוך רכב פרטי. פרוייקטים לדוגמא – שולחן כתיבה, שולחן סלון, שידת מגרות / דלתות / מדפים וכו'.  דרך אחרת להגדיר אותו הוא ששום חלק בו לא יעלה על אורך של 1.20 מ'.

ב. כדאי ולכך אנו מכוונים, שכל פרוייקט יכיל לפחות דלת אחת ומגרה אחת, זאת על מנת ללמוד את עקרונות הדלתות (התאמה וצירים) ועקרונות המגרות (התאמה ומסילות). אין חובה לקו מנחה זה אם כי הוא מומלץ מאד.

 

 • בתום עבודות ההרכבה, העיצוב והליטוש, לומדים המשתתפים (בפרוייקט האישי בלבד) לבצע גימור – צבע ולכה. בדרך כלל, ההמלצה תהיה לעשות את כל שלב הגוון והלכה בבית, בעיקר בגלל זמני ייבוש (חבל להפסיד זמן שיעור בלחכות...) אבל אם תרצו ונותר מספיק זמן אפשר להתחיל שלב זה במהלך הקורס.

עלויות:

 

 • עלויות הקורס מתחלקות ל 2 - תשלום עבור הקורס ותשלום עבור החומרים לפרוייקט האישי.
 • עלות הקורס – 1895 ₪.  הסכום כולל השתתפות, ביטוח, שימוש בסדנא ובכל הכלים והנחייה צמודה. המחיר כולל גם את החומרים לפרוייקט הקטן (הראשון) וכן את כל החומרים המתכלים והכלליים לפרוייקט האישי (ברגים, דבק, חומר מילוי, נייר ליטוש וכו').
 • עלויות הפרוייקט האישי – כל אחת לפי גודל הפרוייקט ומורכבותו. בנוסף לעלויות העץ, יכלל בעלות הפרוייקט האישי גם פרזול מיוחד (אם יש - צירים, מסילות, ידיות וכו') וכן עלויות הגוון (לפי בחירתו של כל אחד) ולכה. בקורסים קודמים הסתכמו העלויות לפרוייקטים האישיים בסכומים הנעים בין 300 ש"ח לבין 700 ש"ח – הכל לפי החלטה על גודל ומורכבות.
 • תשלום עבור החומרים לפרוייקט האישי יתבצעו בעת אספקת חומרי העץ (בדר"כ מוזמן דרכינו. ניתן להזמין עצמאית). רכישת פרזול וצבעים לפרוייקט האישי תתבצע עצמאית ע"פ הנחיית המורה.

הרשמה:

 

 • ההרשמה היא על פי עיקרון "כל הקודם זוכה".  אם אין מקום בכיתה, תיווצר רשימת המתנה של נרשמים, וברגע שיתפנה מקום (8 מקומות בכיתה וכל אחד /ת נרשמ/ת ל 7 מפגשים...) יוזמם / תוזמן הנרשמ/ת הבא/ה ברשימה, להצטרף.
 • ההרשמה מתבצעת ע"י מילוי דף ההרשמה אשר בתחתית דף ההרשמה וכן תשלום דמי ההרשמה (המהווים שריון מקום ברשימת ההמתנה)

 

סיכום:

 

קורס הנגרות הביתית מהווה חוויה נהדרת, מביא לידי ביטוי יכולות טכניות / עיצוביות / אומנותיות, ולבסוף תחושת סיפוק יוצרת דופן. בנוסף, בוגר קורס כזה יהיה מצוייד בידע ובניסיון גם להמשיך וליצור בעץ וגם את ההבנה איך לבצע תיקונים לפרטי ריהוט שברשותו, ללא הזמנת בעל/ת מקצוע.

 

בהחלט כייף ובהחלט מומלץ.